onsdag 30 november 2011

Julpyssel med faddrarna


Kalendertomte. För varje dag som går: Klipp av skägget en bit (datumet)!

Jul-mandalas.


Smällkarameller.

Den sista av dagens lektioner tillbringade 1A och B med sina faddrar i 4A och B för att göra julpyssel. Eleverna satt och pysslade tillsammans i sina fadderfamiljer, men var och en fick välja själva vad de ville göra. Vi började med att presentera några olika julpyssel (eleverna kunde även göra något helt eget utifrån det material som fanns).


Julkort.


Hjärtan och smällkaramell.

När eleverna utvärderade pysslet, så fick det i stort sett högsta poäng. De var väldigt nöjda. Många elever i arbete tillsammans, men de tar hand om varandra och hjälper varandra.

Syfte:
  • Stärka tryggheten (genom att skapa relationer mellan yngre och äldre elever)
  • Kunna ge och ta instruktioner
  • Träna finmotorik
  • Lära sig nya tekniker och uttryckssätt


Tomten får problem

Vi fortsätter att skriva våra tomtesagor. Tidigare har vi pratat om hur man skriver en inledning. Nu har vi pratat om att det oftast händer ett problem i sagorna och refererat till klassiker som Rödluvan, Snövit och de sju dvärgarna och De tre bockarna Bruse:
Rödluvan stöter på vargen i skogen - det är ett problem!
I Snövit knackar häxan på dörren och förgiftar Snövit - det är ett problem!
De tre bockarna Bruse kan inte gå över bron för trollet - det är ett problem!



Och nu blir det även problem för våra kära tomtar! Eleverna inspirerade och tipsade varandra om vad som skulle kunna hända. Sedan var skrivandet i full gång med tomtar som bryter benet eller andra hemskheter.

Som lärare varken kan eller vill vi rätta allt, det skulle ta bort mycket av skrivglädjen för eleverna. När vi skriver fokuserar vi på att träna på följande:

Syfte:
  • Öppna redan påbörjade dokument.
  • Stor bokstav, punkt och mellanslag.
  • Skriva fortlöpande text (och inte byta rad efter varje mening)
  • Träna på berättelsemönstret med inledning och problem (sedan kommer lösning och slut)
  • Rättstavning
  • Skriftspråk: Han pratade i telefonen (Talspråk: Han prata i telefon)
  • Orden kommer i rätt ordning (meningsbyggnad)

Idrotten denna vecka


Idrottspasset var utomhus den här veckan. Idrottsläraren tog med eleverna på Hälsans stig, en promenadsträcka som åk 4, d.v.s. faddrarna, stakat ut själva - vår egen Hälsans stig! Väl framme vid gräsplanen vid skolan blev det önskelekar.

Julboken



Vi fick materialet av en kollega; en Julbok! Förskolläraren jobbar nu med den här boken med eleverna. På varje sida står lite om julen, t.ex. om varför vi firar Advent. Förskolläraren pratar med eleverna om texten och sedan får de göra olika typer av bilduppgifter på sidan.

Syfte:
  • Kunskap och bakgrund till våra traditioner (och befästa det genom att rita)
  • Träna finmotorik, viktigt när man ska utforma bokstäver och siffror
  • Rita passande bilder till en text

Vem lurar vem?

Eleverna har fått lyssna på en lättläst bok som heter Alma och Egon: Vem lurar vem? och är skriven av Carin Wirsén. Boken ingår i den boklåda med nyutgivna böcker som vi fått till skolan genom Bokjuryn. Eleverna kommer så småningom att kunna låna alla dessa böcker på skolans bibliotek (eller redan nu på ett annat bibliotek).

Boken finns alltså med i Barnbokskatalogen som vi berättade om tidigare. Eleverna ska nu få kryssa i ännu en bok som de har läst (eller hört) och poängsätta den.

Efteråt högläsningen hade eleverna boksamtal, d.v.s. diskuterade boken.
Vad var bra?
Vad var dåligt?
Är det något ni undrar över?
Det är bra att höra varandras tankar om böcker. Är det en bok som man inte riktigt förstår brukar det bli tydligare vid samtalen. Eller så uppfattar man saker och ting helt olika. Man får höra olika åsikter och försöka motivera.

tisdag 29 november 2011

Höger och vänster

Höger och vänster är inte alltid så lätta att hålla reda på och varför ska man kunna det?
- Bra att kunna för att veta vilken sida på vägen man ska gå på.
- Bra att veta det om man spelar fotboll, t.ex. högerback.
- När man kör bil är det bra att veta vilket håll som är höger och vänster när man lyssnar på GPS:n.
Många bra svar blir det. När eleverna vet varför de ska lära sig saker så blir fler motiverade att lära sig.

En användbar regel är att höger är handen man hälsar med, även om man är vänsterhänt.


Ett bra sätt att lära just det här begreppen är att gå på skattjakt. Att få leta bland rutorna tills man hittar skatten.

Bokstaven Ää och siffror

Fem myror är fler än fyra elefanter trollbinder fortfarande barn, det är då ett som är säkert! Idag sjöng Magnus, Brasse och Eva om bokstaven Ää för oss.

Vi har också jobbat med bokstaven enligt våra rutiner:
Vad den heter, hur den låter, hur den skrivs och om det är en vokal eller en konsonant. Eleverna skriver också en ordlista på datorn med ord som börjar på bokstaven.
Upptäckt nr 1: Det är första gången som en bokstav inte finns i något av elevernas förnamn.
Upptäckt nr 2: Det är en lurig bokstav, som ibland låter "e" och ibland "ä".

Inlärning och repetition med hjälp av sång:
Bokstaven ä (och med på filmen är kompisarna a och å)...


Och så lite siffror och tallinje på det...

Månadsbrev december

Oj, snart är terminen slut! Tiden går fort när man har roligt! 

Det är en fröjd att få följa era barns utveckling i skolan! Varje vecka när vi går igenom läxorna ser vi också ert arbete och stöd med läsningen. Det gör skillnad!
Med intresse för läsning kommer också glädjen över att få låna böcker på skolbiblioteket. Böckerna får ni ha hemma upp till tre veckor. Eleverna ges möjlighet att låna nya varje vecka, om de lämnar tillbaka böcker.
Lucia för eleverna, tisdagen den 13 december: Skoldagen startar kl. 7.45 UTANFÖR porten på kyrkan. Kom i tid! Samåk gärna, om ni kan, p.g.a. trafiksituationen! Vi finns på plats för att ta emot eleverna. Efteråt går vi tillbaka till skolan i ett gemensamt fackeltåg.
Observera att skolan har studiedag den 9/1, vilket innebär att vårterminen startar tisdagen den 10/1 2012 kl. 8.15 (vanlig skoldag).                     
Kom ihåg!
1 tor         Läsläxa och ma-läxa
2 fre         Lämna lapp om jullovet
------------------------------------------------
5 mån       Idrott inne: Ombyte + handduk
6 tis          Bibl.böcker grupp Cirkel och Kvadrat
7 ons        Bibl.böcker grupp Triangel och Rektangel
8 tor         Läsläxa och ma-läxa
9 fre        
------------------------------------------------
12 mån      Idrott inne: Ombyte + handduk
13 tis         Kl. 7.45 vid kyrkan
                 Bibl.böcker grupp Cirkel och Kvadrat
14 ons       Bibl.böcker grupp Triangel och Rektangel
15 tor        Läsläxa och ma-läxa
16 fre       
------------------------------------------------
19 mån      Idrott inne: Ombyte + handduk
20 tis         Biblioteksböcker (alla grupper)
Jullov 21/12-5/1! Fritids för
dem som tidigare anmält behov
av barnomsorg.

måndag 28 november 2011

Adventsfirande

Hela skolan, från förskoleklasserna upp till åk 6, samlas utomhus varje måndag morgon framöver (när det ringer in) för ett gemensamt adventsfirande. En elev från förskoleklass läser en juldikt och därefter sjunger allesammans Adventstid.

När första ljuset brinner
står julens dörr på glänt
då gläds vi åter alla

att fira få advent




Adventstid

Adventstid kom till mitt ensamma hus
jag sätter i staken ett sparat ljus



Något skall ske bortom frostig advent
jag väntar en gåva som Herren sänt



Den gåvan är av ett helt annat slag
än gåvor vi ger till varann´ var dag



Öppna din tillstängda dörr i ditt hus
så lyser i mörkret ett litet ljus


I klassrummet startade vi skoldagen med att eleverna fick sitta på sina platser, istället för på golvet i samlingen. Framför sig fick de ha sina ljuslyktor tända. Och så kommer vi att fortsätta resten av dagarna fram till jul!

Förkylt i alfabetet

Vi sjunger en ny alfabetsramsa.

Alfabetsramsa (Melodi: Måndag gör jag ingenting)
ABCDEFG börjar alfabetet med
HIJKLMN är de sju som kommer sen
OPQR - R som i ratten
STUV - V som i vatten
XYZÅÄÖ nu har vi gått från A till Ö


Texten sitter uppsatt på tavlan, men de flesta kan den utantill efter ett par gånger.

Plötsligt stirrar en elev på tavlan och säger:
-Titta, där står det STUV!
-Ja, S-T-U-V blir ju stuv! Vad är det för något då? (Stuvning till middag? Stuvbit från tygaffären?)
-Stuv - det brukar jag vara när jag är hemma! svarade eleven.
-Stuv?
-Ja, stuvig! När jag är förkyld och är hemma från skolan!

Sedan fick alla prova att hålla för näsan och höra vad som händer med orden när man är täppt i näsan! Vi lät "stuviga", helt klart!


Syfte:

  • Kunna alfabetet och alfabetisk ordning

fredag 25 november 2011

Husnummer i tomtebyn


Ordning och reda i tomtebyn. Husnummer på plats, precis som det ska. Hur ska annars brevbäraren hitta fram med all post?! Eleverna blev tilldelad en "skylt" att limma fast. De fick i tur och ordning gå och ställa sina hus i ordning. Sedan fick de frågan om de kunde se ett mönster med skyltarna? Och mycket riktigt; varannan grön, varannan rosa. Varför har några gröna och andra rosa skyltar? Och mycket riktigt, gröna tal är udda och rosa är jämna.

Och hur var det nu med udda och jämna tal? undrade någon. Eleverna förklarar så bra för varandra med ord som barn använder och med exempel som barn förstår!

Syfte:
  • Repetera udda och jämna tal

Talet 7

Idag har vi pratat om talet sju på olika sätt och då passade det bra att göra en övning som kallas "Dagens tal". Det går till så att vi bestämmer ett tal som vi skriver på tavlan och låter sedan eleverna ge olika förslag på uttryck för detta tal. Talet blev idag 7 för nu kan eleverna talkamraterna för talen upp till sju.

Här kan också eleverna använda hela sitt spektra av de tal de kan. Alla räknesätt är välkomna bara de kommer fram till samma tal - som idag var talet 7.

Röda ljuslyktor

Nu är vi nästan redo för första advent! Eleverna har målat sina gips-ljuslyktor röda (trots att de ser aprikos-rosa ut på bild). Senare ska de även få dekorera dem så att de blir lite glittrigare och personligare.

Timotej = grässtrå eller popband

Vi har läst Majas alfabetsvers om bokstaven T.
Efteråt kom frågan till eleverna:
- Vad är Timotej var för något (och tänkte nog att svaret skulle bli "grässtrå" som dikten nyss berättat om)?
Det var många händer i luften som ville svara men blicken fastnade på en strålande glad flicka som sa:
- Det är fyra flickor som sjunger och det är mitt favoritband!

torsdag 24 november 2011

Klappa mönster

Idag har eleverna visat upp sitt mönster, som de hade i läxa. De har ritat med tre olika färger och fick nu klappa det för sina kompisar i gruppen (d.v.s. tre klasskompisar). Färg 1 skulle klappas på ett sätt, färg 2 på ett annat sätt och färg 3 på ytterligare ett sätt. Det var kul att höra hur olika det kunde bli, beroende på hur man målat mönstret!

onsdag 23 november 2011

Skillnaden mellan tal och siffror

Både tal och siffror!

Vi funderar. Vi lärare säger ibland tal och ibland siffror. Vad är rätt? Vad är skillnaden?

För att bygga upp ett tal använder vi oss av siffror. Man kan jämföra det med att ord byggs upp av bokstäver där siffrorna motsvaras av bokstäverna och talen är orden. Tal består av siffror. Ord består av bokstäver.

Ibland kan siffror och tal vara samma sak. Siffrorna 0-9 kan också vara tal, precis som vissa bokstäver kan vara ord (i, å och ö).

Emmots ljuva stämma om siffran 7

Idag har vi lyssnat på Radioapans sifferlek, siffran 6 och siffran 7. Hör sångerna genom att klicka på länken här nedan! Vi vill särskilt slå ett slag för sången om siffran 7 som framförs av Emmot! En härlig, längtande och lite sorglig sång...
Emmot

NTA Uppdrag 1 och 2

Fast eller flytande är ett tema där barnen undersöker och lär sig några egenskaper hos fasta ämnen t.ex. färg, form, hårdhet och flytförmåga. Flertalet uppdrag är uppbyggda så att barnen tillängnar sig metoder att undersöka olika ämnes tillstånd samt föra en vetenskapsjournal. Sammarbete lägger vi stor vikt vid i detta arbete.

Uppdrag 1


Vi tittar på likheter och olikheter hos en plastsked och en stålkula. Kan de verkligen ha något gemensamt som ser så olika ut med blotta ögat?! Vi får koppla på alla sinnen (utom smaken förstås). Eleverna har varsin NTA-kompis och med den fick de arbeta. Det blev en gedigen lista med likheter och olikheter som vi sedan gick igenom tillsammans som avslutning på uppdraget. Den listan sitter nu i vår vetenskapsjournal.


Uppdrag 2

Vi sorterar 20 olika föremål efter färg och form.

Alla har en bricka framför sig med alla föremål på. De ska nu diskutera sig fram med sin NTA-kompis hur de ska sortera dessa efter färg och form.



Eleverna känner och klämmer på föremålen och placerar dem i grupper där de tycker att de hör hemma. Vi gör även här en gemensam lista över föremålens färg och form.

tisdag 22 november 2011

Talet 6

Eleverna ska kunna se antalet 6 med en snabbtitt när de ligger grupperade och då gärna utgå från det starka femtalet, dvs 5 och 1. Det är också bra att kunna se talet i andra grupperingar, tex 3 och 3, 2 och 4, dvs talkamrater. Talkamrater för talet 6 ska automatiseras så att inte den kunskapen belastar arbetsminnet.
Ett roligt sätt att träna kamrater på är spel. Vi har spelat "Tji och tre".

Man spelar två och två. Det hela går ut på att man ska bli av med sina stickor. Spelarna håller tre stickor var bakom ryggen. Sedan håller var och en fram sin ena hand knuten med noll, en, två eller tre stickor i. Resten av stickorna håller de kvar bakom ryggen. De ska nu föreslå hur många stickor de har tillsammans i sina knutna händer. De turas om att börja säga hur många de tror. Man får inte säga samma tal. Den som säger rätt antal får lägga bort sin sticka synligt för den andre. Börja sedan om på nytt med fem stickor osv. Om ingen av dem säger rätt antal så tar man inte bort någon sticka utan provar igen med samma antal stickor.

Spelet kan göras svårare genom att ta fler antal stickor i händerna. Man kan även sätta andra värden på stickorna, tex 2,3,10,100.

Nu lyser det i fönstren


Nu lyser det så fint i fönstren i tomtehusen. Eleverna har tänt stjärnorna så att tomtarna ska få lite ombonat och fint! Medan några började med det, fick de andra börja skriva ordlistor, för den här veckan är det bokstaven Tt som gäller.
Arbetsgång (pass 1 av 2):
1. Elevernas namnskyltar läggs i två grupper. Eleverna får veta att den ena gruppen har den bokstaven som vi ska jobba med. Eleverna gissar.
2. Vi går igenom vad bokstaven heter (te), hur den låter (t-t-t-t...) och att det är en konsonant (det hör man eftersom det är två ljud i bokstavens namn: t och e).
3. Vi skriver på tavlan hur stora T och lilla t skrivs (och i vilken ordning man skriver). Sedan bokstavsmassage. Eleverna skriver T och t med fingret på varandras ryggar.
4. Eleverna skriver ordlista med bokstaven Tt på datorn.

måndag 21 november 2011

Barnbokskatalogen till varje elev


Barnbokskatalogen ges ut av Kulturrådet för att inspirera barn till läsning och visa på alla nya böcker som givits ut i år. I klassen har vi tillsammans gått igenom den och tittat hur den ser ut. Den är indelad i sidor med t.ex. bilderböcker, faktaböcker, kapitelböcker 6-9 år. Det finns bilder på böckerna och en text som beskriver handlingen. Ibland finns även en cirkelformad symbol med som visar vilken typ av bok det är, t.ex. humor, spänning, hästar, kärlek. Eleverna får kryssa i två rutor; antingen "vill läsa" eller "har läst". Poäng på boken ges genom att fylla i 1-5 prickar.

Vi kommer att använda de här katalogerna i skolan. Varje gång eleverna får lyssna på en högläsningsbok eller har läst en bok själva får de poängsätta den. De kommer också att få tillfälle att titta och läsa om de olika böckerna för att bli inspirerade till läsning. 

Bokmärket och affischen på alla böckerna önskade eleverna få ta hem redan nu. Katalogen kommer hem så småningom!


Det var väldigt roligt att se alla elever så intresserade och nyfikna över alla nya böcker. De kryssade många böcker som de önskar läsa och visade ivrigt sina klasskamrater.

Syfte:
  • Stimulera läslust
  • Prata böcker med varandra
  • Återberätta böcker
  • Träna på att "tycka till", ha en åsikt, om böcker

Leta flera ord i långt ord

Nu har Wordfeuden letat sig in i klassrummet, men utan den moderna tekniken! Eleverna fick en varsin remsa med ordet BARNBOKSKATALOGEN skrivet på. De klippte sönder den så att det blev massor med bokstäver. Därefter satte de ihop bokstäverna till nya ord. Orden skrevs upp på gruppens papper. Sedan fick varje grupp läsa upp orden.



Och precis som Wordfeuden i mobilen eller i iPaden så gav det här också vill-ha-mera-känslan. Många elever tog därför hem sina små bokstäver för att fortsätta hemma!


Syfte:
  • Leka med ord på ett lustfyllt sätt
  • Göra abstrakta bokstavsljud mer konkreta genom att ha dem på lappar
  • Träna stavning (och diskutera stavning med gruppen)
  • Öka ordförrådet (och diskutera orden med gruppen)
  • Träna att läsa
  • Samarbete

fredag 18 november 2011

Mappar - men inte bara förvaring

Eleverna har gjort stora mappar där de förvarar sina fina skolarbeten, så som texter och bilder. De skrev sitt namn i mitten och ritade bilder utifrån de fem sinnena. Något de gillar att se på, höra på, lukta på, smaka på och känna på. De har nu berättat om sig själva för de som sitter i samma grupp i klassrummet. Syftet med mappen:
  • Förvaring
  • Träna muntlig framställning
  • Uttrycka känslor och beskriva med  hjälp av bilder
  • Skapa gemenskap och stärka gruppen genom att berätta nya saker om sig själv
  • Stärka självförtroende genom att stå i fokus
  • Vara en god lyssnare när andra pratar

Byggarbetsplats och inflyttning


Idag har stentomtarna byggt och flyttat in i sina hus! Av mjölkförpackningar och färgade papper har eleverna klippt och klistrat. Vi har repeterat de geometriska formerna under bygget; att fönstren kan ha formen av en rektangel, kvadrat eller cirkel. Att dörren är formad som en rektangel eller varför inte som en triangel?!

Syftet med tomtehusen:
  • Stimulera inspirationen, fantasin och motivationen inför skrivandet av tomtesagorna
  • Träna finmotoriken genom att klippa och klistra
  • Träna på att konstruera
  • Träna på att "se": Hur ser ett hus ut, kan dörren sitta mitt på väggen? Vilka typer av dörrar finns det?
  • Repetera de geometriska formerna
  • Samarbete
Och som vanligt kommer eleverna med briljanta idéer: "Fröken, får jag göra en postlåda?" Jamen, naturligtvis, varför tänkte vi inte på det?! Och vad händer? Eleverna (eller tomtarna, rättare sagt) börjar skicka små brev till varandra! Vilken motivation till att kunna skriva och läsa.

Slänga mindre mat gav glass

Idag fick vi glass till efterrätt, som belöning.

Under fyra veckor i oktober gjorde hela skolan en kraftansträngning med att slänga mindre mat. Vi uppmanades att ta mindre portioner och istället ta mer om vi fortfarande var hungriga efter en portion. Och det lyckades! Förra året slängdes 168 kg mat under den här perioden, medan det "bara" slängdes 109 kg under årets fyra veckor.

torsdag 17 november 2011

Läxdag hela dagen lång

Torsdag är läxdag. För det mesta är vi två pedagoger i klassen hela dagen (1A: lärare+förskollärare. 1B: lärare+fritidspedagog). På morgonen går vi igenom matteläxan, samt ger en ny. Under resten av lektionen pratar vi matte och räknar i matteboken.
Under nästa pass tar en av pedagogerna med sig en grupp elever till ett annat rum. Eleverna får läsa varsin sida som de hade i läxa. Pedagogen läser också igenom föräldrarnas kommentarer i läsjournalen och skriver en egen kommentar. Eleverna får ett klistermärke, som de alltid blir så jätteglada över! När gruppen är klar kallas nästa grupp in o.s.v.

Under tiden är den andra pedagogen med klassen och läser småböcker. Eleverna läser en liten bok (varierande svårighetsgrader)först för sig själv,sedan för en kompis och till sist för läraren.

Efter lunch fortsätter vi med "läx-läsgrupperna" tills alla elever fått läsa. Övriga är i klassrummet med den andra pedagogen och jobbar i sin alfabetsbok. De klistar bl.a. in sin egenskrivna ordlista som börjar med veckans bokstav (bokstaven Mm den här veckan).

Torsdagarna är riktiga läsardagar! Det är så kul, på gränsen till rörande, att se elevernas utveckling. Liksom den glädje och stolthet de visar när de behärskar sin text. Lästräning hemma gör skillnad!

Problemlösning i grupp

Att kunna hantera och lösa problemuppgifter är en stor del i skolmatematiken. Eleverna kommer att stöta på många situationer i livet som kräver att de ska förstå, hitta den fakta som behövs, välja strategier och räknesätt.

Vi har provat på att lösa problem i grupp. En bra gruppstorlek till dessa övningar var fyra stycken i varje grupp.

Uppgift: Vilket halsband kan ni göra med era pärlor?

Varje grupp fick fyra bilder med halsband på. Dessa var gjorda med olika sorters pärlor. Var och en i gruppen fick också varsin bild med några av de pärlor som ingick i halsbanden. De fick inte visa bilderna för varandra. Med hjälp av sina ledtrådar skulle nu eleverna ta reda på vilket halsband som deras pärlor ingick i.

Här måste eleverna samarbeta berätta sina ledtrådar för varandra och diskutera sig fram till en lösning. Det är viktigt att eleverna lyssnar på varandra och att alla få komma till tals. Varje ledtråd har lika stor betydelse.

onsdag 16 november 2011

Blåklocka och Pip!

Förskolläraren har haft språklek med eleverna. Alla fick dra ett kort. Därefter skulle de mingla runt i rummet och viska sitt ord till en kompis. Om de gick att göra ett sammansatt ord av bådas fick eleverna sätta sig ihop (t.ex. klocka och blå blir blåklocka). Om man inte orden passar minglar man vidare.

Därefter har de hittat på egna sammansatta ord, t.ex. hus-vagn, cykel-pump.

Eleverna fick också lyssna till en text "Sven-Bertils äventyr". Förskolläraren bytte rätt var det var ut ett ord, t.ex. Sven-Bertil tog fram skidorna och åkte på midsommarafton. När eleverna märkte att det var något som inte stämde skulle de säga "Pip!". I den här övningen tränar eleverna aktivt lyssnande.

Ljuslyktor av gips

Fritidspedagogen har börjat göra ljuslyktor med eleverna. De blöter gipsremsor i vatten och täcker en inplastad glaslykta för att få formen. När ljuslyktorna har torkat ska de målas.



Startskottet för tomtesagor

Att få ha sin tomte bredvid datorn fungerar som inspiration.
Nu har vi börjat skriva våra tomtesagor på datorn. Vi börjar i god tid, eftersom vi ska gå igenom olika moment varje vecka. Den här gången handlade det om:
  • Repetition av att logga in på elevens egen inloggning, starta upp Microsoft Word, CD-ord (talsyntes), spara, stänga ner stänga av datorn på rätt knapp... 
  • Att sätta rubrik (och att man inte behöver ha punkt efteråt).
  • Att skriva löpande text. För att synliggöra vad en mening är tryckte vi tidigare på enter efter varje, men nu skriver vi bara på. Eleverna tyckte att det var häftigt att orden kunde hoppa ner själva på nästa rad om de inte fick plats!
  • Hur en saga kan börja: "Det var en gång..." och med en beskrivning av huvudpersonen.
  • Vad man kan berätta om man ska beskriva sin tomte. Elevernas förslag: Vad den heter, hur gammal den är, var den bor, om den har en familj, vad den gillar för mat, vad den gillar att göra, om den har speciella krafter m.m.
Det som är bra med att skriva på dator är att det blir anpassat efter elevernas förmåga att skriva. En del skriver långa texter, medan andra skriver lite kortare. Men alla är aktiva hela tiden!

Den här gången har de ingen skrivkompis, utan skriver sin egen saga utifrån sin egen lilla stentomte. Eleverna sitter ändå två och två för att kunna hjälpa varandra med ordval och stavning. Vi fortsätter också med programmet "CD-ord" som ljudar varje bokstav, ord och mening högt när eleverna skriver. Då upptäcker eleverna snabbt om något är felstavat! Det både hörs och syns (rött streck under).

När vi skriver tomtesagor är vi halvklass. Läraren går runt och hjälper till och vi har valt att rätta tillsammans med eleverna direkt när det gäller t.ex. meningsbyggnad, stavning, skillnaden talspråk/skriftspråk.

tisdag 15 november 2011

Talfamilj

Nu är det dags att synliggöra att addition och subtraktion hör ihop.

När eleverna kan likheten 2 + 3 = 5, så ska de också kunna uttrycka den likheten som 3 + 2 = 5,
5 - 2 = 3 och 5 - 3 = 2. Kan de en uppgift så har de tre gratis. Det här brukar kallas talfamilj.

Vi inroducerade detta med hjälp av eleverna. Tre barn tex. tre flickor eller tre elever med svarta tröjor och två pojkar eller två elever med blå tröjor ställde sig framför klassen.

Hur många blir dessa grupper tillsammans? Vi skriver på mattespåket, 3 + 2 = 5. Vad händer om vi byter plats på grupperna? 2 + 3 = 5. Här ser vi att det spelar ingen roll hur grupperna står när vi ska räkna ihop dem.

Sedan skulle alla barnen stå bredvid varandra. Vad händer om en grupp går åt sidan? 5 - 2 = 3 och den andra gruppen? 5 - 3 = 2.

När eleverna förstår sambanden mellan addition och subtraktion så behöver de bara lära sig hälften av alla additionskombinationer och kombinationerna i subtraktion får de på köpet.

Mat på fat




Veckans läxa i Ola, Elsa och Leos läsebok handlar om mat. Eleverna har skrivit på datorn vilka som är deras godaste eller värsta maträtter. På en tom tallrik har de ritat maträtten och dekorerat tallriken med ett mönster.